faq

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Odpowiedź brzmi: JAK NAJWCZEŚNIEJ. Najlepiej zacząc współpracę ok. 6 miesięcy przed planowanym startem remontu.

  • Zgłaszając się do architekta wnętrz na etapie wyboru mieszkania, możesz od razu wprowadzić rozwiązania dostosowane do ciebie, nie burząc potem ścian i nie robiąc wszystkiego od nowa.
  • Niestety dzisiejsze układy deweloperskie odbiegają od komfortu i prawdy – meble na rzutach są w pomniejszonej skali, a w rzeczywistości większość z proponowanych przez dewelopera mebli na rzutach, nie mieści się we wnętrzu.
  • Nikt nie lubi presji czasu. Wykończenie wnętrz wiąże się z szeregiem ważnych do podjęcia decyzji, a pośpiech jest tu jak najbardziej zbędny. Im wcześniej zgłosisz się do architekta, tym więcej możesz zaoszczędzić.
  • Kolejną kwestią jest kolejka terminów u architektów, która czasem sięga kilku miesięcy – z tą decyzją nie można zwlekać!

Temat pieniędzy nigdy nie jest łatwy i przyjemny, natomiast już od początku współpracy nie należy go unikać, aby nie było rozczarowań. Rok 2021 przyniósł za sobą ogromny wzrost cen materiałów i usług wykończeniowych, które w roku 2022 nie postanowiły zmaleć, wręcz odwrotnie…

Podane niżej zakresy cen nie są możliwie najniższe, na pewno da się wykończyć wnętrze taniej. Przykładowo, budżet niski jest to minimalna cena za wykończenie mieszkania w standardzie, jaki oferuje architekt wnętrz. Mowa tu o spersonalizowaniu przestrzeni pod klienta, zabudowach meblowych od stolarza, jakościowych materiałach, jednak nie z najwyższej półki cenowej.

Przybliżone ceny za m2 dotyczą mieszkań / domów w stanie deweloperskim, rynek wtórny rządzi się swoimi osobnymi prawami i zawsze kosztuje więcej. W widełki cen wliczono wszystkie elementy wyposażenia, które obejmuje projekt m.in.: meble na wymiar i gotowe, sprzęt AGD, oświetlenie, płytki, podłogi, drzwi i inne niezbędne wyposażenie. Przedziały cenowe nie obejmują kosztów ekipy wykończeniowej i materiałów budowlanych. Trzeba podkreślić, że jest to tylko szacowany przedział, a nie ścisłe wytyczne oraz, że są to dane na rok 2024, a wszystko może się bardzo dynamicznie zmieniać.

  • BUDŻET NISKI: 3000 – 3500 zł/m2 – średnio 3300 zł/m2

     

  • BUDŻET ŚREDNI: 3500 – 4500 zł/m2 – średnio 4000 zł/m2

     

  • BUDŻET WYŻSZY: 4500 – 6500 zł/m2 – średnio 5500 zł/m2

     

  • BUDŻET NAJWYŻSZY: OD 6500 zł/m2 i więcej…

Dlaczego jest to istotny temat do poruszania na początku współpracy? Żeby uniknąć rozczarowań i mieć pełną perspektywę na rozplanowanie budżetu. Dzięki temu możemy podzielić inwestycję na etapy realizacji, co jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż późniejsze zaskoczenia kosztowe. Wielu moich klientów wykańcza swoje wnętrza etapami, krok po kroku realizując projekt – to przemyślany sposób na komfortowe i stopniowe osiąganie wymarzonego efektu.

Na czym polegają różnice w cenach?

BUDŻET NISKI

BUDŻET ŚREDNI

BUDŻET WYŻSZY

BUDŻET NAJWYŻSZY

Część elementów wyposażenia gotowa, zakupiona np. w Ikei. Drzwi standardowych producentów (DRE, Porta itd.)

Elementy wyposażenia lepszej jakości. Produkty polskich marek, miejscowo droższe lampy i dodatki. Drzwi standardowych producentów (DRE, Porta itd.)

Meble renomowanych producentów, designerskie lampy, dodatki. Przeszklenia, drzwi loftowe, drzwi z wyższej półki cenowej.

Elementy wyposażenia topowych marek. Designerskie produkty światowych marek. Większość produktów personalizowana, robiona na zamówienie.

Meble na wymiar wykonywane przez firmy o dość niskich cenach rynkowych.

Meble na wymiar wykonywane przez firmy o średnich cenach rynkowych.

Meble na wymiar wykonywane przez znane firmy.

Meble na wymiar wykonywane przez renomowane firmy.

Meble wykonane głównie z laminatu. Blaty to również laminat gr. 38mm, ew. w niewielkich ilościach laminat kompaktowy HPL.

Meble wykonane częściowo z lakierowanej płyty mdf, a częściowo z laminatu. Blaty np. z laminatu kompaktowego lub konglomeratu albo spieku (w niedużej ilości).

Meble wykonane z lakierowanego mdf, fornirowane, z frezowaniami. Blaty z konglomeratu, spieku oraz kamienne.

Meble drewniane, fornirowane, frezowane. Blaty kamienne. Wykorzystane systemy kuchenne światowych marek.

Płytki 60×60, 120×60, 80×80.

Na podłodze panele laminowane, bądź winylowe.

Płytki 60×120, 120×120, miejscowo możliwe płytki wielkoformatowe. Na podłodze panele laminowane, bądź winylowe, ew. podłoga drewniana (w niedużej ilości).

Płytki wielkoformatowe, spieki. Podłoga drewniana dobrej jakości, mikrocement, żywica.

Na ścianach i podłogach kamień, spieki. Podłogi drewniane najwyższej jakości.

Większość moich klientów decyduje się na budżet średni i wyższy.

Wszyscy wiemy, że ceny zmieniają się teraz drastycznie, dlatego wiedza o tym ile i za co płacimy, przynosi pewną ulgę. Świadome zarządzanie budżetem może uchronić przed niemiłymi niespodziankami.

Mam nadzieję, że ostateczny wygląd i jakość Waszych wnętrz pozwolą szybko zapomnieć o tym ciężkim temacie!

Pewnie często widzisz slogany, że architekt zaoszczędzi Twój czas i pieniądze. Dlaczego to prawda?

Projekt wnętrza to szereg bardzo ważnych dla późniejszego użytkowania lokalu decyzji, wbrew powszechnej opinii, nie polega on tylko na dobieraniu kolorów i dekoracji. Nie posiadając wiedzy technicznej i branżowej samemu ciężko zaplanować swoją własną przestrzeń tak, aby była ergonomiczna, funkcjonalna i wykorzystana w 100%. Konkrety?

  • Architekt jest osobą twórczą i kreatywną. Wsłuchując się w Twoje potrzeby potrafi stworzyć rozwiązania, na które sam byś nie wpadł.
  • Dzięki wieloletniemu doświadczeniu architekt wnętrz jest w stanie polecić Ci wiele rozwiązań wykończeniowych, technicznych, materiałowych i estetycznych. Podążanie za nowymi rozwiązaniami na rynku, przeglądanie stron i katalogów, wizyty w sklepach to praca na cały etat. Oddając ją w ręce specjalistów, zyskasz cenny czas dla bliskich i zaoszczędzisz wiele nerwów.
  • Wszyscy wiemy jak ważna w mieszkaniu jest przestrzeń do przechowywania, a jak często jej brakuje. Głównym zadaniem architekta wnętrz jest wykorzystanie przestrzeni w każdym cm2. Tworzymy projekty spersonalizowanej zabudowy meblowej, dostosowanej estetycznie do reszty wnętrz.
  • Kolejnym ważnym, a często pomijanym tematem są instalacje. Czy wiesz, że ich rozplanowanie też leży w gestii architekta? Wsłuchując się w potrzeby i nawyki klienta tworzymy rozplanowanie gniazd elektrycznych, tak żeby przedłużacz nigdy nie był potrzebny 😀 Równie ważne jest dobre oświetlenie wnętrza – jest ono w stanie najbardziej wpływać na nasz nastrój, a niestety odbierając mieszkanie od dewelopera dostajemy tradycyjnie jeden wypust oświetleniowy na cały pokój. Zadaniem architekta jest rozplanowanie oświetlenia dostosowując je do trybu życia klienta, jest to: oświetlenie główne, funkcyjne oraz dekoracyjne, wprowadzające nastrój wyciszenia.
  • Dobierając samemu wyposażenie i wizualizując sobie mieszkanie w głowie nie masz pewności, że elementy te będą ze sobą współgrać. Przy współpracy z architektem możesz zobaczyć swoje wnętrze na fotorealistycznych wizualizacjach ukazujących formę, kształt, materiały, kolory, refleksy świetlne. Jeśli to dla Ciebie za mało, dzięki współpracy z nami, możesz obejrzeć wnętrze w Panoramie 360o, tworząc wirtualną rzeczywistość.

Mam nadzieję, że chociaż w części uchyliłam rąbka tajemnicy o tym, jak wygląda współpraca z architektem wnętrz i dlaczego warto się na nią zdecydować. Zaufaj mi i zajmij się tym, co sprawia Ci przyjemność!

Z poprzednich pytań wiesz już dlaczego warto podjąć się współpracy z architektem wnętrz. A czy wiesz, że koszt samego projektu to statystycznie tylko 2-3% pieniędzy wydanych na zakup inwestycji? Mało prawda?

 

W zakładce „OFERTA” możesz znaleźć cennik moich usług w przeliczeniu na 1m2 projektowanej powierzchni. Odnosi się on do zakupu projektu całego mieszkania / domu. Oferuję trzy pakiety projektowe – przemnażając podaną cenę przez powierzchnię Twojej nieruchomości uzyskasz orientacyjną wycenę. Jeśli potrzebujesz bardziej spersonalizowanej wyceny, napisz do mnie: kontakt@nanoplan.pl

Czas trwania procesu projektowego zależy od kilku czynników.

  • Przede wszystkim zależy on od rodzaju wybranego pakietu (szczegóły w zakładce „OFERTA”). Najczęściej wybierany zakres przez klientów to projekt kompleksowy – jego realizacja to okres minimum 3 miesięcy.
  • Bardzo duży wpływ na czas trwania współpracy ma tempo podejmowania decyzji przez klienta. Przechodzenie do kolejnych etapów projektowych dyktowane jest decyzyjnością. Warto podkreślić, że każdy klient jest inny, dlatego też każdy projekt rozpatrywany jest indywidualnie.
  • Z mojej strony terminowość współpracy jest bardzo ważna i staram się skrupulatnie wywiązywać ze wszystkich ustaleń z klientem.

Moim zdaniem projekt wnętrz realizowany online nie różni się niczym od projektu tradycyjnego, poza tym że nie rozmawiamy twarzą twarz, a posługujemy się mail’em, telefonem, bądź widzimy się ja Google Meet. Jakość i sposób mojej pracy, wybór materiałów, etapy współpracy z klientem pozostają dokładnie takie same.

Niżej kilka szczegółów, dlaczego według mnie warto prowadzić projekty zdalnie:

  • Zyskujesz CZAS – pogodzenie własnej pracy z grafikiem architekta, dojazdy, stanie w korkach, długie spotkania – wbrew pozorom zabierają go bardzo dużo.
  • Kolejnym istotnym aspektem jest podejmowanie decyzji. Przy współpracy stacjonarnej prezentacja poszczególnych etapów projektu często odbywa się na żywo. Z własnego doświadczenia wiem, że pod presją czasu i stresu ciężko jest dokonywać dobrych wyborów, które mają służyć na lata. Przy współpracy zdalnej, na każdym etapie udostępniam materiały do wglądu online, dzięki czemu masz czas, żeby w spokoju wszystko przemyśleć i przedyskutować z najbliższymi, zanim podejmiesz pochopną decyzję.
  • Być może martwi Cię jak wygląda dobór materiałów, jeśli nie jesteśmy w stanie spotkać się na żywo? Dysponuję wieloma wzornikami i próbnikami firm, których jakości ufam, dlatego jestem w stanie dobrać elementy idealnie pasujące do siebie stylistycznie i kolorystycznie. W większości bazuję na produktach znanych marek, które bez problemu obejrzysz w każdym większym mieście – tyczy się to np. płytek, albo podłóg. Elementy takie jak stoły i krzesła często nie są dostępne do obejrzenia na żywo i zamawiane są internetowo, dlatego rodzaj współpracy architekta z klientem, zdalny albo stacjonarny, nie robi żadnej różnicy.

Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, skontaktuj się ze mną: kontakt@nanoplan.pl

NK_CZ.DZIENNA_19.1

BĄDŹMY W KONTAKCIE!

FORMULARZ KONTAKTOWY


LOGO mniejsza jakosc

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

ZNAJDŹ NAS

NANOplan - pracownia projektowania wnętrz. Projektant wnętrz. Architekt wnętrz. Projektowanie wnętrz.